100 let Františka Vláčila | Ďáblova past
Promítání filmu Ďáblova past (1961) + přednáška doc. Vladimíra Suchánka
Před sto lety se narodil jeden z nejvýraznějších českých režisérů František Vláčil, který měl pověst "básníka stříbrného plátna" díky poetickým, ale zároveň syrovým filmům jako Marketa Lazarová, Údolí včel nebo Adelheid.
Jeho nezaměnitelný styl si připomeneme promítáním filmu Ďáblova past (1961), po níž bude následovat přednáška filmového historika doc. Suchánka. Vladimír Suchánek se zaměřuje především na duchovní souvislosti Vláčilovy tvorby, ale zároveň nás seznámí se vznikem filmu, dobovým kontextem a přiblíží filmařské postupy Františka Vláčila.
Ďáblova past je druhým celovečerním filmem Františka Vláčila a jeho prvním vstupem do historického žánru. Příběh svobodného mlynáře a jeho rodiny se odehrává na českém venkově 18. století, na pozadí střetu osvícenství a katolické dogmatiky. Film vyniká expresivní černobílou kamerou, zvukovým designem a hudbou Zdeňka Lišky, které dodávají příběhu nadčasový rozměr. Vláčilovo zpracování předznamenává významovou podvratnost československého filmu 60. let.
Vladimír Suchánek vystudoval filmovou režii v Moskvě, kde navštěvoval kurzy Andreje Tarkovského a byl svědkem natáčení filmu Stalker. Po návratu do ČSSR mu bylo pro jeho náboženské přesvědčení a vyhraněný filmový přístup znemožněno pracovat v oboru, a tak spoluzaložil ilegální filmové Studio Velehrad. V 90. letech začal učit na Univerzitě Palackého, kde svým přístupem k filmu formoval stovky studentů. Nyní vede semináře a duchovní rekolekce po celé ČR.
Vstupné pro členy Filmového klubu 120 Kč / Ostatní 140 Kč